21 Mart 2013 Perşembe

MART DOKUZU MANTI GÜNÜ


Akşamlardan bir güzel akşam daha yaşadık. Nevruz dolayısıyla organize ettiğim mantı gününe tüm Yağmur Böreği dostları yürek uzattı. Kimi evinde pişirip, kimi uzaklardan taşiyarak getirdiği, kimi mutfakta heyecanla hazırladiği 13 çeşit mantı ile kutladık baharın gelişini kocaman bir sofra etrafında 30 kişilik grubumuzla. Mihrimah Sultan Kafe'nin sahibesi Mihrimiz  mekanını açtı, Özbek ve Gürcü mantılarını bize sundu  tüm sevecenliği misafirperverliği ile.
Nedim Atilla uçağa yetişme telaşı arasında uğrayarak sevindirdi, onurlandırdı gecemize.
Neler tadımladık, hadi hepbirlikte bir geziye çıkalım mantı üzerinden uzandığı coğrafyalara doğru...

Ege Avunya mantısı Ebru Erke tarafından yapıldı. Bol sulu tavuklu bir nohut yemeği pişiriliyor. Hamur ince kesim fırınlanarak az zentinyağı ile havalandırılarak kurutuluyor. Bu hamuru uzun süre saklayarak değişik zamanlarda kullanabilirsiniz de. Tabağa alınan yufkaların üzerine pişirilen nohutlar dökülüp kenarına yoğurtlu sarmısak konularak servis ediliyor.
Arnavut mantısını değişik, vejeteryan arkadaşlarıma göre uyarlayarak yaptım. Pırasaları ince keserek soteleyin, ateşten alınca üzerine bir yumurta kırarak karıştırın, karabiber ve tuz ilave edin, içimiz hazır. Mantı hamurunu yağurun kare şeklinde keserek içi koyun, bohça yapıp yağlanmış tepsiye ters yerleştirerek üzerine tereyağı sürerek kızarıncaya kadar fırınlayın. Sıcakken sarmısaklı yoğurt ile veya soğuyunca et suyu dökerek ocakta az bir süre tıkırdattıktan sonra yoğurt ve domates sosu, nane ile servis edin.

Mihrimah 3 çeşit mantı hazırlamiştı. Üstte gödüğünüz Gürcü mantısı kıymalı, sulu ve haşlanarak yapılmiş. Tepesinden tutarak ters çevirip yemek gerekliymiş, biz de uyguladık. Alttaki iki mantı sağdaki kıymali içli, soldaki sebzeli (havuç, maydanoz, karnabahar, kereviz, kabak, patates, soğan rendesi), buharda pişti, yoğurt ve sos ile servis edildi. Emek yüklü mantıların yapımında Mihrimah Kafenin şefi Mustafa'nın emeği de büyük.
Ece Karaca bizi Bolu'nun keşli, cevizli mantısı ile buluşturdu. Bu mantı Beypazarı, Taraklı, Göynük, Mudurnu civarında da pek makbuldür. Keş, tereyağında döndürülerek coz diye dökülür tabakdaki mantıcıkların üzerine. Hamuru Sinop mantısına benziyordu ince ve şaffaftı. İçi kıymalı ve haşlanarak yapılıyor.
Kayseri mantısı Nihal Doğan tarafından hazırlandı, masamızdaki en minnoş mantı onunkiydi. Eh ne demişler Kayseri'de, "bir kaşiğa 40 mantı sığdırmassa o kız evde kalmaya mahkumdur!".
İşte en yaratıcı mantımız huzurlarınızda. Pelinciğin yaptığı sakatatlı mantı.İç olarak dana kuyruğu, dana dili kereviz havuç sirke içinde haşlanarak sarmısak biberiye ile hazırlanmış, hamuru 1/2 kg. una 5 yumurta konularak açılmış, servis sırasında üzerine yoğurt ve taze sarmısak dökerek yenildi. Gerçekten genç, yaratıcı ve leziz bir mantıydı. Dağarcığımıza yeni bir reçete ekleyen Pelinciğime teşekkürler.
Erdal batmaz Özbek mantı çeşidi ile katkı verdi maalesef onun mantısını çekememişim, benzer bir fotograf ekliyorum bilgi için sizlere haşlanarak yapıldı, kıymalıydı ve yoğurt sos ile servis edildi.
Sema Temizkan arkadaşim eli kolu koşarak geldi inanın ki mantıları sıpsıcaktı. Kendi ağzından anlatımı şöyle: En uçta görülen;büyük- büyük olan mantıya, tatarlar "ogüz börek" diyorlar..bakmayın öyle benzetmeli adına (öküz börek!) her bir lokması tek tek açılarak yapılıyor,ayrı bir bükme yöntemi var..kısaca feodal bir sülalede; butik çalışma gerektiren bu mantı, genelde evin erkeklerine ve yaşına hörmet gösterilen aile üyelerine yapılır.. dört köşe kapta, bildiğimiz üçgen biçimde olan bu mantıyı da, "Tabak börek" diye isimlendirmişler. Büyük dört köşe ve yanında ki kaplarda ise, suluca olan; "kaşık börek.." kulak ve bohça biçiminde bükülüyor..Sonra ki tam önümüze denk gelen tabakta ise, "Üyken Börek" (Büyük börek!) duruyor.. iç malzemesi mercimek olan bu mantı çeşidi de fırınlanarak pişiriliyor.

13 çeşit mantı ile kutladık Mart Dokuzu'nu. Tüm katkı veren arkadaşlarıma, Yağmur Böreği dostlarına minnettarım. Yıllar akıp gitsin bu birliktelik süredursun. Sağolun gönlü açık dostlarım. Teşekkürüm sonsuz sizlere. Mantı maceramız devam edecek, daha nice lezzetlerin peşinde hafiyelik edeceğimiz günler var önümüzde...


3 yorum: