27 Kasım 2011 Pazar

ANTİK YUNAN PAZARLARINDAN YEREL ÇARŞILARA

Çekül Akademi ve Yağmur Böreği Birliği'nin beraberce oluşturduğu eğitim paketinin “Pazar Pazar Gezelim” programı 27 Kasım Pazar günü, Fatih Kadınlar Pazarı’nda yapıldı. Antik Yunan pazarlarından yerel çarşılara uzanarak, Anadolu coğrafyasının binbir çeşit ürünüyle tanışma ve farklı tadım uygulamalarıyla geleneksel mutfak kültürümüzü yakından öğrenme olanağı ile tanıştı katılımcılar.


Fatih Kıraathanesinde Pazar kahvaltısı ile başladık güne, Çekül'ün Kültürel Miras üzerine çalişmaları ve Akademi hakkında bilgi alan katılımcılara ben Antik çağdan gunumüze pazarlarin tarihçesini anlattım, İstanbul'un ve Zeyrek semtinin izinden giderek içinde bulunduğumuz semt ve geçmişi hakkında bilgi verdim. Arkeolog Görkem Kızılkayak ile Zeyrek Mahalle Gezisi, Tarihi mirasın izinde yolculuk yaptık. Bizans'tan günümüze mimari yapıların durumu ve semtin yıllar içindeki önemini dinledikten sonra,

Zeyrek Kilise Camii ve Zeyrekhane ziyareti yaparak,


ürün tanıtımı ve tadımı yapmak için Kadınlar pazarı'na girdik. Burada Tangör Tan bize Doğu ve Güneydoğu Anadolu ürünleri hakkında bilgiler vardi. Siirt'in önemli ürünlerinden; Zivzik narı, Siirt fıstığı, Pervari balı, bıttım sabunu diğer illerden;kuru bakliyat, pestiller, inci kefali, yerel peynirler, sebze kuruları, tarhana, karpuz-kavun çekirdeği ve onlarca ürün üzerine konuştuk.


Siirt geleneksel yemek kültürü turumuz, Şeref Büryan'ın büryan kebabı, ayran, kitel, nar ekşili acılı salata, pırtıke, perde pilavı, ev baklavası ve nefis bir çay ile sonlandı.Çekül Akademi'nin hazırladığı sertifikalar tüm katılımcılara verildi.Yemek sonrası yerel ürün alişverişi yaptık, torbalarımız dopdoluydu. Beraberce gezip, tanışacağimiz nice pazarlara diyorum...

3 yorum:

  1. Ayfer hanım, perde pilavı tenceresi almayı uzun zamandır istiyorum. Online sipariş verilebilir bir yere henüz rastlamadım (ve evet satış yapan bir çok yerin telefonu var ama ne kadar güvenilir oldukları meçhul) Annemin tenceresini getir, götür yapmak da istemiyorum. Önerebileceğiniz bir yer var mı?

    YanıtlaSil
  2. Arkadaşım muhteşem olmuş. Nice geziler, eğitim çalışmaları, turlar. Gönlünden her ne geçerse hepsi gerçek olsun.

    YanıtlaSil
  3. Özlemciğim araştırıp döneceğim sana...Teşekkurler Tijenciğim...

    YanıtlaSil